Budete se divit, ale mýtus kolem zástavy nemovitosti je u lidí hluboce zakořeněn. Zadání poptávek po úvěrech a půjčkách má jedno společné. Půjčit chci hodně a to hned, ale proboha jen ne zajistit úvěr nemovitostí. Můj domek mámo přeci nikomu nedám ! Také je Vám divné, že banky nijak neinvestují do reklamy a rozšíření nabídky úvěrů a půjček se zástavou nemovitosti ? Hned zjistíte proč.
Jaké mám možnosti financování svých potřeb bez rozdílu, zda jsem podnikatel nebo občan ?
V oblasti nákupu nebo výstavby nemovitostí je to vcelku jednoduchá záležitost a to je hypotečním úvěrem nebo úvěrem ze stavebního spoření. A to již všichni bereme jako fakt. Nikdo ani neřeší, že mi tato nemovitost slouží jako zástava.
V oblasti rekonstrukce už je to jiná písnička. Tady už jsou podstatné rozdíly. Hypoteční úvěr ano, sazba cca 2,7 % p.a. (zástava nemovitosti). Spotřebitelský úvěr na bydlení to je jiná, bez zástavy nemovitosti se sazbou od 8% p.a. Úvěr ze stavebního spoření ve fázi, kdy jsou splněny podmínky pro jeho čerpání, úrok cca 3% p.a., ale ve fázi překlenovacího úvěru cca 4,5% p.a. z celé částky, reálně dle výše úvěru kolem 6% p.a.
Potřebuji auto nebo něco podobného a šup skočíme jim na spotřebitelský úvěr se sazbou od 15% p.a. A vůbec nám to není divné. Přece jim nezastavím domek. Ono, na druhou stranu mi tuto variantu nikdo ani nenabídne. Ale tzv. americká hypotéka začíná dnes už na sazbě 5% p.a. No není to rozdíl ?
Tolik zjednodušeně pro představu co se nejčastěji financuje a jak. A nyní co všechny straší. Úvěr nesplácím. Banka ho vymáhá. Ještě, že nemám zástavu na domečku, to bych dopad špatně. Veliký omyl.
Všechny uvedené typy úvěrů, které jsou výše uvedeny a mají zajištění ve formě zástavního práva k nemovitosti (nikoli notářské nebo exekutorské zápisy s doložkou vykonatelnosti) musí projít klasickým procesem, než dojde k prodeji nemovitosti. Tj. banka podává žalobu k soudu a získá pravomocný rozsudek. Teprve potom je tento rozsudek právním titulem pro zahájení exekuce, případně uspokojení věřitele prodejem hmotného a nehmotného majetku dlužníka. Dříve nikoli.
Jak je to s vymáháním úvěru, který není zajištěn nemovitostí ? No právě úplně stejně. Takže proces vymáhání pohledávky je naprosto stejný v případě, že si vezmete klasický spotřebitelský úvěr bez zajištění nemovitostí nebo americkou hypotéku zajištěnou nemovitostí. O domek můžete přijít stejně, aniž ho zastavíte. Jen zaplatíte o mnoho více.
A proč se o tom moc nemluví. Rozdíl v zisku banky. Ono mít z úvěru výnos 15% ročně nebo jen 5 % ročně je přece jen kapánek rozdíl……. A ty poplatky jsou u spotřebitelských úvěrů báječné. Mimochodem koukejte na sazbu RPSN a pochopíte to rychle.
Nezvyšujme zisky bank jen tím, že se bojíme zeptat. Tohle jsou přesně ty zdroje, které všichni hledáme. Penzička pro Husákovy děti………
Žádné komentáře:
Okomentovat